Monitoring IP czy AHD- Jaki system monitoringu wybrać?

Artykuł dotyczy wyboru systemu monitoringu AHD lub IP. AHD to technologia przesyłania sygnału wideo z kamer o dużej rozdzielczości przez kabel koncentryczny. System IP jest skalowalny i przyszłościowy, a także zapewnia większe możliwości konfiguracji, zaawansowane funkcje nadzoru i selekcji obiektów oparte na sztucznej inteligencji. Systemy AHD są tańsze i łatwiejsze w instalacji, a także posiadają mniejsze wymagania dotyczące przepustowości sieci. Systemy IP pozwalają na integrację z innymi systemami bezpieczeństwa, ale wymagają większego budżetu. Wadami AHD są mniejsze możliwości regulacji obrazu, konieczność współpracy z rejestratorem hybrydowym oraz dużo mniejsze możliwości współpracy z innymi systemami bezpieczeństwa.

Systemy monitoringu AHD czy IP? Wady i zalety każdego z nich

Wybór systemu monitoringu to jedno z ważniejszych decyzji, jakie należy podjąć przy wyposażaniu domu czy firmy w kamery do monitorowania bezpieczeństwa. Przed podjęciem decyzji warto poznać wady i zalety każdego z nich. W tym artykule przyjrzymy się bliżej dwóm systemom – AHD i IP.

AHD (Analog High Definition) to technologia, która umożliwia przesyłanie sygnału wideo z kamer o dużej rozdzielczości, przez kabel koncentryczny. Choć powoli jest wypierany przez systemy IP, nadal cieszy się dużą popularnością, a producenci takich jak Hikvision, Dahua, BCS czy Kenik, wciąż produkują sprzęt oparty na tej technologii. System AHD znajduje zastosowanie głównie w mniejszych instalacjach, gdzie cena jest głównym wyznacznikiem. Doskonale sprawdza się również przy wymianie starego sprzętu, pracującego w systemie CVBS, opartym na kablach koncentrycznych. Ponieważ koszt całej instalacji będzie opierał się tylko na wymianie samego sprzętu, co ma niebagatelne znaczenie.

Instalacje oparte na monitoringu IP (Internet Protocol) są lepiej skalowalne i przyszłościowe. Można je oprzeć na istniejącym systemie okablowania strukturalnego, co pozwala na zmniejszenie kosztów instalacji. Nadają się bardzo dobrze do dużych instalacji i są zdecydowanie lepsze dla wymagających klientów, ponieważ dają większe możliwości konfiguracji, a także zaawansowane funkcje nadzoru i selekcji obiektów, oparte na sztucznej inteligencji.

Przejdźmy teraz do wad i zalet każdego z tych systemów.

Zalety monitoringu AHD

 • Wysoka jakość obrazu: AHD umożliwia uzyskanie rozdzielczości HD nawet do 4K z analogowych kamer, co daje wysoką jakość obrazu.

 • Współpraca z analogowymi kamerami: Systemy AHD pozwalają na współpracę z istniejącymi już analogowymi kamerami, dzięki czemu użytkownicy nie muszą wymieniać całego systemu monitoringu.

 • Łatwy montaż: Systemy AHD są łatwe w instalacji, ponieważ odpada nam koniecznośc konfiguracji kamer. Kamery po prawidłowym podłączeniu działają natychmiast.

 • Dostępna cena: W porównaniu z systemami cyfrowymi AHD są stosunkowo tanie, co czyni je bardziej przystępnymi dla użytkowników o mniejszych budżetach.

 • Małe wymagania dotyczące przepustowości sieci: W porównaniu z systemami cyfrowymi AHD wymaga niskiej przepustowości sieci, co oznacza, że ​​można je stosować w miejscach, w których nie jest dostępne szybkie połączenie internetowe.

 • Możliwość zdalnego dostępu: Systemy AHD pozwalają na zdalny dostęp do monitoringu z dowolnego miejsca za pośrednictwem urządzeń mobilnych lub komputerów, co zapewnia użytkownikom elastyczność i wygodę w korzystaniu z systemu.

Wady monitoringu AHD

 • Mniejsze możliwości regulacji obrazu – tylko niektóre modele kamer AHD posiadają możliwość zmiany parametrów w samej kamerze tzw. menu OSD, w przeciwieństwie do kamer IP, które mają te możliwości bardzo rozbudowane.
 • Konieczność współpracy z rejestratorem hybrydowym – kamery analogowe nie mają możliwości pracy autonomicznej, dlatego aby system monitoringu AHD w tej technologii pracował prawidłowo, kamery te muszą być połączone z rejestratorem.
 • Brak współpracy z innymi systemami bezpieczeństwa – praktycznie mamy bardzo małe możliwości współpracy z systemami alarmowymi, kontrolą dostępu czy nawet domofonami.
 • Większa wrażliwość na zakłócenia elektromagnetyczne (zniekształcony obraz, odbicia, szumy).

Zalety monitoringu IP

 • Systemy monitoringu IP mają dużą skalowalność. Systemy te pozwalają na łatwe dodawanie nowych kamer i innych urządzeń, dzięki czemu są idealne do dużych instalacji. Ponadto, kamery IP są zwykle wyposażone w zaawansowane funkcje, takie jak rozpoznawanie twarzy czy detekcja ruchu, które mogą być szczególnie przydatne dla wymagających klientów.
 • Kamery IP osiągają wyższą rozdzielczość niż kamery AHD. Wraz ze wzrostem popularności monitoringu 4K i 8K, coraz więcej klientów zwraca uwagę na jakość obrazu. Kamery IP oferują również większą liczbę dostępnych rozdzielczości, co pozwala na lepsze dostosowanie jakości obrazu do konkretnych potrzeb.
 • Łatwość integracji z innymi systemami bezpieczeństwa, takimi jak systemy alarmowe czy kontrola dostępu. To oznacza, że systemy te mogą działać w połączeniu z innymi narzędziami, aby zapewnić kompleksowe rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa.

Wady monitoringu IP

 • Wymagana jest sieć komputerowa Lan. Aby korzystać z monitoringu IP, potrzebna jest stabilna sieć Lan. W przypadku awarii, monitorowanie może zostać przerwane.

 • Ryzyko ataku hakerskiego. Ponieważ monitoring IP jest zintegrowany z siecią internetową, istnieje ryzyko ataku hakerskiego lub włamania do systemu, co może prowadzić do kradzieży danych lub wyłączenia systemu.

 • Wysokie wymagania w stosunku do sieci Lan. Przy wysokiej jakości obrazu i dźwięku, wymagana jest wysoka przepustowość sieciowa. W przypadku słabej przepustowości, jakość obrazu i dźwięku może być niska.

 • Wymagana konfiguracja i utrzymanie: Monitoring IP wymaga zaawansowanej  konfiguracji i utrzymania, co może być trudne dla osób, które nie posiadają wiedzy technicznej.

 • Koszty: W porównaniu z tradycyjnymi systemami monitoringu, koszty monitoringu IP są zwykle wyższe ze względu na potrzebę zakupu droższego sprzętu i oprogramowania oraz wyższe koszty utrzymania sieci internetowej.

Podsumowanie

Podsumowując, wybór między systemem monitoringu AHD a IP zależy od konkretnych potrzeb klienta. Jeśli potrzebujesz rozwiązania dla mniejszej instalacji, które będzie tanie i łatwe w instalacji, to monitoring AHD może być odpowiednim wyborem. Jeśli natomiast szukasz skalowalnego, przyszłościowego rozwiązania, które oferuje zaawansowane funkcje, to monitoring IP będzie najlepszym wyborem. Ostatecznie, warto zwrócić uwagę na wady i zalety każdego systemu monitoringu, aby dokonać najlepszego wyboru dla swojego biznesu czy domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *