Co to jest monitoring IP?

Monitoring IP to dzisiaj jedna z najpopularniejszych metod monitorowania miejsc i obiektów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i kamer IP, możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości obrazu i dźwięku, a także możliwość skutecznego monitorowania zdarzeń na terenie obiektu. W tym artykule omówimy czym jest monitoring IP, jakie są jego zalety i wady, a także co warto wiedzieć na temat schematu instalacji i elementów potrzebnych do stworzenia skutecznego systemu.

Co to jest monitoring IP?

Monitoring IP to system kamer IP, które są połączone kablem transmisji danych z rejestratorem IP. Kamery IP to urządzenia, które wykorzystują protokół internetowy do przesyłania obrazu i dźwięku z kamery na rejestrator. W ten sposób, możliwe jest skuteczne monitorowanie miejsca, a także uzyskanie wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Do stworzenia systemu monitoringu IP potrzebny jest rejestrator IP, kamery IP oraz kabel transmisyjny.

Jakie są zalety monitoringu IP?

Główną zaletą korzystania z technologii IP jest wysoka rozdzielczość, którą oferuje (do 16MPx i więcej). Monitoring IP oferuje zaawansowane możliwości, jak analityka obrazu, zapis na karcie pamięci (SD), czy łatwą rozbudowę systemu. W systemach monitoringu IP występuje możliwość podpięcia specjalistycznych kamer IP do rejestratora IP wykorzystując istniejącą sieć bezprzewodową (WiFi). Daje też bardzo duże możliwości w zakresie konfiguracji kamer IP.

Systemy monitoringu IP mogą być łatwo rozbudowywane i mogą wykorzystywać switche PoE do zasilania kamer przez kabel danych zamiast dodatkowych przewodów zasilających. To oznacza, że nie trzeba instalować dodatkowych kabli zasilających, co ułatwia i przyspiesza proces instalacji. Kamery w systemie IP często mają wbudowany mikrofon, więc dźwięk i obraz mogą być przesyłane jednym kablem.

Jakie są wady monitoringu IP?

Głównym ograniczeniem monitoringu IP CCTV jest maksymalna długość kabla transmisyjnego, która wynosi zazwyczaj 100 metrów. Jednakże w ostatnim czasie zaczęto stosować switche z funkcją Long Range, które zwiększają ten zasięg do 250 m kosztem prędkości transmisji ograniczonej do 10Mbit. Innym ciekawszym rozwiązaniem jest standard ePOE stworzony przez firmę Dahua. Daje ona zasięg do 300 metrów z prędkością 100Mbit i 1000 metrów z prędkością 10Mbit.

Podsumowanie

Systemy monitoringu IP to zaawansowane rozwiązania, które pozwalają na wykrywanie i rejestrowanie różnych zdarzeń oraz zapewniają pełną kontrolę nad obserwowanym terenem. Dzięki wysokiej rozdzielczości, analityce obrazu, systemom zaawansowanej analizy obrazu opartej o rozwiązania Artificial Intelligence i Deep Learning, łatwej rozbudowie i zdalnemu podglądowi systemy te są coraz częściej wykorzystywane przez firmy i instytucje. Warto jednak pamiętać, że instalacja systemu monitoringu IP wymaga odpowiedniego planowania i konfiguracji, a koszty takiego rozwiązania mogą być znacznie wyższe niż w przypadku tradycyjnych systemów analogowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *